| Processor | Deca Core Processor | |
|---|---|---|
| Display | 10.1 inches Display | |
| Graphics Card | Dual SIM support | |
| OS | Android 8.0 (Oreo) | |
| RAM | 3GB RAM | |
| Memory | 128GB eMMC Internal Memory | |
| Battery | 5V/3A Fast charging 7000mAh Battery | |
| Warranty | 01 Year International Warranty |
| Name | Chuwi HiPad LTE |
|---|---|
| Model | HiPad LTE |
| Price | Tk 11,461 |
| Brand | Chuwi |
| Type | |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement |
|---|
| Network Type | 802.11 a/b/g/n/ac(support 2.4GHz and 5.0 GHz) |
|---|
| Display Type | FHD IPS LCD Capacitive Multi-touch display |
|---|---|
| Display Size | 10.1 inches |
| Display Resolution | 1200 x 1920 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | 252.5 x 162.9 x 9.4mm (L x W x H) |
|---|---|
| Body Weight | 490 Grams |
| Body Color | Black |
| Operating System | Android 8.0 (Oreo) |
|---|---|
| Processor | Deca Core Processor |
| Ram | 3GB |
|---|---|
| eMMC Capacity | 32GB |
| Battery Type | 5V/3A Fast charging 7000mAh Battery |
|---|---|
| Battery Backup | Up to 3-4 Hours |
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | Yes |
|---|---|
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes |
This is a fantastic device.
Display: 10.1 Inch HD Plus IPS Display
Processor: Octa-core 2.0 GHz Cortex-4x A73 Processor
RAM: 4GB LPDDR4x RAM
OS: Android 12
Battery: Li-Poly (Lithium Polymer) 6000mAh Non-Removable Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 8.0 Inches FHD IPS LCD Display
Processor: Intel Cherry Trail X5-Z8350 Quad Core Processor
RAM: 2GB LPDDR3 RAM
OS: Windows 10 + Android 5.1 Lollipop
Battery: Non-Removable Lithium-Polymer 3.7V / 3500mAh Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 10.1 Inches FHD IPS LCD Display
Processor: Quad Core CPU 1.5Ghz Cortex A53 Processor
RAM: 3GB LPDDR3 RAM
OS: Android 9.0 (Pie)
Battery: Non-Removable Lithium-Polymer 6600mAh Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 10.1 Inches FHD IPS LCD Display
Processor: Intel Cherry Trail X5-Z8350 Processor
RAM: 4GB LPDDR3L-RS 1600 MHz RAM
OS: Microsoft Windows 10
Battery: 22800mWh Li-Poly Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 10.1 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Cherry Trail X5-Z8350 Processor
RAM: 4GB LPDDR3 1600 MHz RAM
OS: Windows 10 + Android 5.1 Lollipop
Battery: Non-Removable Lithium-Polymer 6500mAh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.6 inches HD LED Display
Processor: Intel Celeron Processor
RAM: 2GB RAM
OS: Google Chrome
Battery: Lithium ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 11.6 inches HD LED Display
Processor: Intel Celeron N3060 Processor
RAM: 4GB LPDDR3 RAM
OS: Chrome OS
Battery: 2 Cells Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 11.6 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Cherry Trail 1.44 GHz Z8350
RAM: 2 GB DDR3 RAM
OS: Windows 10
Battery: 8000 mAh Lithium-ion polymer
Warranty: 2 year (Battery, Adapter 1 year)
View Details →
Display: 14 inch
Processor: Intel Atom z8350
RAM: 2GB RAM
OS: 10 Operating system
Battery: 4800mAh Battery
Warranty: 01 Year Warranty
View Details →
Display: 14 Inch HD Display
Processor: Intel Atom Z3735F
RAM: 2 GB RAM
OS: Windows-10 Home
Battery: 10000 mAh Lithium Polymer
Warranty: Warranty 1 Year
View Details →